I've ordered my ZS last month and I'm thinking which is the best tariff to move to for the cheapest running cost.
I've been doing some calcs... didn't have enough space to do it on the back of a envelope packet so did it on my favourite app - notepad!
My conclusion is that these EV friendly energy tariffs could provide a decent saving to you if you do very high volumes of charging at home and stick to the short 'off-peak' times for EV charging. If you're EV charging requirements at home are very low and your household energy usage is high, in some cases you may actually be better off with a non-EV friendly tariff. See a couple of worked example below using Ocotopus Go and Avro Energy as an example.
Assuming medium household electricity usage per year: 3200kWh
Octopus Go
Off-peak unit rate (00:30-04:30): 5p/kWh
Peak-rate unit rate: 14.29p/kWh
Daily standing charge: 25p
Avro Energy - Simple and SuperSave
Unit rate 13.808p/kWh
Daily standing charge: 18.9p
Example 1: Assuming high volume of charging at home: 10,000 miles per year
30 miles added per hour @7kWh charging rate
= 333 hours of charging (10,000 / 30)
= 2,331kWh of electricty usage (7kWh x 333 hours)
Annual electricty costs using Octopus Go:
Assuming all car charging performed using off-peak rate: 0.05 x 2,331 = £116.55
+
Household electricty usage: 0.1429 * 3200 = £457.28
+
Standing charge: 0.25 * 365 = £91.25
Total = 116.55 + 457.28 + 91.25 = £665.08
Annual electricty costs using Avro Energy:
Car charging: 0.13808 x 2,331 = £321.86
+
Household electricty usage: 0.13808 * 3200 = £441.86
+
Standing charge: 0.189 * 365 = £68.99
Total = 321.86 + 441.86 + 68.99 = £832.71
Savings using Octopus Go = £167.63
Example 2: Assuming medium-lower volume of charging at home: 5,000 miles = 1,165kWh
Annual electricty costs using Octopus Go:
Assuming all car charging performed using off-peak rate: 0.05 x 1,165 = £58.25
+
Household electricty usage: 0.1429 * 3200 = £457.28
+
Standing charge: 0.25 * 365 = £91.25
Total = 58.25 + 457.28 + 91.25 = £606.78
Annual electricty costs using Avro Energy:
Car charging: 0.13808 x 1,165 = £160.86
+
Household electricty usage: 0.13808 * 3200 = £441.86
+
Standing charge: 0.189 * 365 = £68.99
Total = 160.86 + 441.86 + 68.99 = £671.71
Savings using Octopus Go = £64.93
I'm already with Octopus Energy and they have been pretty good customer service, I'll be switching tariff once the car arrives (3 month wait ? )
To get £50 credit you can use my referral link
share.octopus.energy
I've been doing some calcs... didn't have enough space to do it on the back of a envelope packet so did it on my favourite app - notepad!
My conclusion is that these EV friendly energy tariffs could provide a decent saving to you if you do very high volumes of charging at home and stick to the short 'off-peak' times for EV charging. If you're EV charging requirements at home are very low and your household energy usage is high, in some cases you may actually be better off with a non-EV friendly tariff. See a couple of worked example below using Ocotopus Go and Avro Energy as an example.
Assuming medium household electricity usage per year: 3200kWh
Octopus Go
Off-peak unit rate (00:30-04:30): 5p/kWh
Peak-rate unit rate: 14.29p/kWh
Daily standing charge: 25p
Avro Energy - Simple and SuperSave
Unit rate 13.808p/kWh
Daily standing charge: 18.9p
Example 1: Assuming high volume of charging at home: 10,000 miles per year
30 miles added per hour @7kWh charging rate
= 333 hours of charging (10,000 / 30)
= 2,331kWh of electricty usage (7kWh x 333 hours)
Annual electricty costs using Octopus Go:
Assuming all car charging performed using off-peak rate: 0.05 x 2,331 = £116.55
+
Household electricty usage: 0.1429 * 3200 = £457.28
+
Standing charge: 0.25 * 365 = £91.25
Total = 116.55 + 457.28 + 91.25 = £665.08
Annual electricty costs using Avro Energy:
Car charging: 0.13808 x 2,331 = £321.86
+
Household electricty usage: 0.13808 * 3200 = £441.86
+
Standing charge: 0.189 * 365 = £68.99
Total = 321.86 + 441.86 + 68.99 = £832.71
Savings using Octopus Go = £167.63
Example 2: Assuming medium-lower volume of charging at home: 5,000 miles = 1,165kWh
Annual electricty costs using Octopus Go:
Assuming all car charging performed using off-peak rate: 0.05 x 1,165 = £58.25
+
Household electricty usage: 0.1429 * 3200 = £457.28
+
Standing charge: 0.25 * 365 = £91.25
Total = 58.25 + 457.28 + 91.25 = £606.78
Annual electricty costs using Avro Energy:
Car charging: 0.13808 x 1,165 = £160.86
+
Household electricty usage: 0.13808 * 3200 = £441.86
+
Standing charge: 0.189 * 365 = £68.99
Total = 160.86 + 441.86 + 68.99 = £671.71
Savings using Octopus Go = £64.93
I'm already with Octopus Energy and they have been pretty good customer service, I'll be switching tariff once the car arrives (3 month wait ? )
To get £50 credit you can use my referral link

Octopus Energy
Octopus customers pay less: Cheaper than price-cap prices, rewards for using less when the grid is stressed, and smart tariff savings for your home, car or battery
